Když si koupíte nějaký prostředek pro čištění odpadů, obvykle na něm bude napsáno, že lze provádět buď akutní čištění, anebo preventivní. Ne vždy však máme čas na nějakou prevenci, rozhodně neplatí, že v každé domácnosti se pečlivě čistí odpady hydroxidem sodným, pokud odtékají, a není zrovna nutné nějak zasahovat. Častější tedy bude zřejmě akutní čištění, ale zde narážíme na jeden problém. Týká se to totiž hlavně ucpávek snadno prorazitelných, které vznikají díky vrstvě mastnoty, která ulpívá na stěnách potrubí, a díky organickým jemným nečistotám, jimiž se živí některé kmeny bakterií.
Horší je to tehdy, ocitá-li se v odpadech nějaký větší předmět, jako je kost, dřevnaté odřezky ze zeleniny, kousky papíru a buničiny, vatové tampony, náplasti, kousky plastu, kousky lepicí pásky, oříšky, celá obilná zrna a podobné drobnosti. Mazlavý povrch v potrubí snadno takovéto předměty zachytí a na ně se mohou nabalovat další, až se průřez potrubí zcela uzavře. A jakmile použijete louh, ten začne rozežírat jen povrchovou vrstvu slizu, ale ucpávku ponechá na svém místě, museli byste čištění opakovat možná padesátkrát, a strávíte u toho celou noc. Nevalný úspěch budete mít i tehdy, pokud je ucpávka dál, než za dřezem, tehdy louh mezitím reaguje s usazeninami, co jsou blíž, a na ucpávku už se téměř nedostane.
Toto jsou důvody, proč instalatéři udržují v pohotovosti havarijní služby, v takových situacích se do terénu vyjíždí s tlakovou vodou nebo s mechanickými nástroji, které spolehlivě protáhnou každý záhyb, takže se nemůže stát, že by řemeslníci odjížděli od zákazníka s nepořízenou. Poznamenejte si tedy kontakt na havarijní servis, kdyby se náhodou stalo i u vás doma, že nezabere ani gumový zvon, ani louh sodný, což je nepříjemné zejména v době volna, kdy touto činností ztrácíte spoustu drahocenného času.