Cena betonového plotu se skládá z několika položek a měli byste s nimi již předem počítat.
Nákup materiálu
Rozhodnete-li se pro betonový plot, budete pravděpodobně vždy začínat počáteční rozvahou – volbou vhodného vzhledového řešení z prefabrikovaných desek a sloupků, případně kombinací oplocení s dřevem, kovovými prvky anebo s živým plotem. Jakmile budete mít jasno o konkrétním projektu, budete oplocení vyměřovat a stanovíte přesný počet jednotlivých komponentů. Ty pak objednáte u specializované firmy v přesném počtu kusů.
Odvoz a složení
Objednávka materiálu pro oplocení je tou nejjednodušší fází výstavby, nyní přichází další krok, a tím je odvoz na stavbu. Musíte si uvědomit, že stavět plot z betonu, to není jako objednat v obchodě s domácími spotřebiči chladničku a nechat si jí dovézt až přímo do bytu, zde je ve hře značný objem a zejména hmotnost břemen. Každá z desek váží přes 70 kg a každý sloupek zhruba 30 kg. Pro názorný příklad tu uvedeme plot kolem parcely rodinného domu o rozměrech 25 x 20 metrů, kde bude zapotřebí necelých 50 sloupků a při výšce oplocení 150 cm také zhruba 130 desek. V součtu to činí hrubým odhadem necelých jedenáct tun materiálu, který k vám někdo musí přepravit a také z auta složit, např. vysokozdvižným vozíkem nebo autojeřábem.
Výkopové práce a montáž
Další fází výstavby je vyhloubení základů pro sloupky v dvoumetrových rozestupech a to již vyžaduje značnou fyzickou námahu. Není to práce pro každého a i toto je jeden z důvodů, proč si raději objednat betonový plot montovaný na klíč.
Po vykopání základů se sloupky zabetonují do země a po vytvrdnutí betonu se do drážek ve sloupcích začnou zasouvat jednotlivé betonové bloky. Tuto práci nelze provádět bez mechanizace vzhledem k tomu, že se musí každá z desek zvedat nad úroveň horní hrany sloupku a následně zasouvat do drážek. A zvedat desku o hmotnosti 70 kg až nad hlavu ve dvou lidech bez kladkostroje nebo jeřábu a dbát o to, aby pomalu sjížděla v drážkách až dolů, je pro běžného smrtelníka téměř nemožné.