Přišla zima a (nejen) svahy kopců jsou zasypány sněhem. Tam, kde les ustoupil nějakému ski areálu můžeme pozorovat stovky lidí, kteří brázdí sjezdovky na lyžích. Sjezdové lyžování urazilo dlouhou cestu ve svém vývoji. Od tak zvaného telemarku (pata boty není upevněna ve vázání lyže – zatáčí se tedy přikleknutím) přes oblouky v rotaci a protirotaci těla se vývoj dostal až k současnému fenoménu – jízdě na hranách – tzv. carvingu.
Slovo carving pochází z anglického slovesa to carve, což znamená řezat. A shrnuje tak příznačně princip této techniky – oblouk se „vyřezává“ do sněhu pomocí jízdy po kovových hranách lyží. Zásadní je tedy snaha o vynechání smyku, který je základem snožných smýkaných oblouků, které tvořili základ výuky na lyžích v dřívějších dobách. Carving je nyní vrcholem techniky lyžování a masově se začal šířit zhruba na přelomu tisíciletí. Zhruba od sedmdesátých let byl využíván profesionály.
Pro řezání oblouků po hranách je nutné zvolit vhodné lyže. Oproti dřívějším mají carvingové lyže menší rádius (poloměr oblouku) – standardně 13-15 metrů. Jsou také výrazně vykrojené. Špička a patka lyže je širší a směrem k vázání se zužuje. To v praxi znamená, že pokud lyže postavíme na hrany, dojde uprostřed k prohnutí a na při jízdě „sami“ zatáčí.
Oblouky se zahajují bez jakékoliv rotace pouze náklonem těla do jejich myšleného středu. Další se naváže pouze přenesením váhy těla na druhou stranu a přehraněním. Vynechává se tak zcela fáze jízdy po ploše skluznice, čímž dochází k výraznému zrychlení. Jízda je tak rychlejší, agresivnější.
Postupem času se vyvinuly různé techniky jízdy po hranách. Liší se agresivitou, rychlostí, úhlem hranění a využitím. Patří mezi ně:
· Allround carving – základní oblouky, váha je rozložena na obě lyže rovnoměrně, lyžař se naklání celým tělem do oblouku.
· Race carving – agresivnější forma využívaná závodníky, úhel hranění je v některých fázích téměř 90°, lyžař má nižší postoj a oblouk je veden především vkloněním pánve, zatímco trup je odkloněn.
· Fun carving – extrémní jízda, kdy se snažíme položit celým tělem na svah, rádius lyží by se měl pohybovat pod 13 metry, nepoužívají se hole.
Oblíbenost tohoto moderního stylu sjezdového lyžování je dána především jeho zábavností. Dobře zvládnutá allround verze dokáže ušetřit lyžaři spoustu sil. Posune tak požitek z lyžování na úplně jinou úroveň. Pokud se rozhodnete pro jízdu po hranách, užijte si rychlost, ale nezapomínejte na bezpečnost!